Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne — koronawirus

POTRZEBUJESZ POMOCY PSYCHOLOGA? ZADZWOŃ!

Dla osób potrzebujących w tej nowej, trudnej sytuacji wsparcia psychologicznego, w ramach Punktu Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot uruchomiony został specjalny numer telefonu:

Wsparcie psychologa:

tel. 609 680 115  działa od 8:00 do 20:00

Źródło: Freepik

SOPOCKI TELEFON WSPARCIA

OFERTA STOWARZYSZENIA SUPPORT

Systematyczne wsparcie osób młodych

W związku z pogarszającym się stanem psychicznym młodzieży w dalszym ciągu realizujemy na terenie Sopotu projekt wsparcia młodzieży, który ma na celu pomóc osobom młodym zmagającym się z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19 w różnych sferach życia.

Nasi specjaliści: pedagodzy i psycholodzy w razie gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, obniżonego nastroju, problemów życia codziennego dzieci i młodzieży oferują fachową pomocy dyżurują od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00-18.00 pod Sopockim Telefonem Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży  nr. 690-538-228 oraz na naszym profilu fb.  

 

Plakat w pełnym rozmiarze tutaj

Plakat w pełnym rozmiarze tutaj

Specjalistyczne poradnictwo i wsparcie osób w sytuacjach kryzysowych oraz dotkniętych przemocą w rodzinie w godzinach nocnych i dni wolne od pracy

Sopocki telefon wsparcia w sytuacjach kryzysowych ma za zadanie zwiększyć dostępność specjalistycznego poradnictwa i wsparcia dla osób doświadczających przemocy, sytuacji kryzysowej zamieszkujących lub przebywających na terenie miasta Sopotu.

Podejmujemy w tym celu działania interwencyjne, dyżury telefoniczne oraz konsultacje wyjazdowe, które odbywają się w godzinach nocnych – od godziny 20.00 do 8.00 oraz całodobowo w dni wolne od pracy i święta.

Chcemy poprzez swoje działania zapewnić poczucie bezpieczeństwa wszystkim osobom znajdującym się w kryzysie z różnych powodów.

Dodatkowo jesteśmy nastawieni na podejmowanie interwencji terenowych dla osób potrzebujących nagłego wsparcia jak i osób doświadczających przemocy.

Specjaliści dyżurują pod nr telefonu 690-538-228 w dni od poniedziałku-piątku od 20.00-08.00 oraz w soboty, niedziele i święta – całodobowo.

 

Grupy socjoterapeutycznej dzieci i młodzieży w nurcie psychodynamicznym:

trening interpersonalny stanowi specyficzny rodzaj sytuacji terapeutycznej, podczas której odbywać się będzie praca dotycząca poradzenia sobie z budowaniem dorosłej tożsamości, radzeniem sobie z konfliktami interpersonalnymi, intensywnymi emocjami, dylematami związanymi z wchodzeniem w nowe role społeczne, rozumieniem zagrożeń płynących z nazbyt gwałtownego buntu przy jednoczesnym nadawaniu rozumienia kształtującej się autonomii. 

Rekrutacja ruszyła od 1.02.2022 r. prowadzona jest w formie papierowej (formularz w załączeniu) – przekazany bezpośrednio/ zeskanowany na nasz adres email lub przez formularz online – https://forms.gle/LdNZFVL3jBHnvxu76

Grup Treningu Umiejętności Społecznych:

Polegający na nabywaniu i podnoszeniu konkretnych umiejętności społecznych, czyli konkretnych zachowań stosowanych do zaistniałej sytuacji, ale także na zastępowaniu/ oduczaniu zachowań nieadekwatnych. Trening ten wykorzystuje się w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, z zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami rozwojowymi, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami nastroju, zaburzeń osobowości, zaburzeniami zachowań oraz osobami długotrwale bezrobotnymi, jak również z dziećmi i z młodzieżą zagrożoną niedostosowaniem społecznym.

Rekrutacja ruszyła od 15.01.2022 r. prowadzona jest w formie papierowej (formularz w załączeniu)- przekazany bezpośrednio/ zeskanowany na nasz adres email lub przez formularz online.

Plakat w pełnym rozmiarze tutaj

JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O ZAGROŻENIU KORONAWIRUSEM?

Źródło: Freepik

W ostatnim czasie wszyscy doświadczamy wielu, czasami skrajnych emocji. Sytuacja związana z zagrożeniem epidemicznym może wzbudzać lęk szczególnie u dzieci. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami (linki poniżej), które pomogą rozmawiać z dziećmi, tak by pomóc im zrozumieć sytuację i lepiej poradzić sobie ze stresem, którego doświadczają. Jednocześnie przypominamy o możliwości konsultacji telefonicznych lub poprzez e-mail ze specjalistami Poradni.

 

Kontakt do kadry Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sopocie:

Telefon: 58 551 51 33, 882 433 495

Kontakt do psychologów i pedagogów szkolnych:

Kontakt z psychologiem/pedagogiem szkolnym mogą Państwo na bieżąco utrzymywać przez e-dziennik, pocztę elektroniczną lub telefon 

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Armii Krajowej w Sopocie:

Katarzyna Sadowska –   Katarzyna.Sadowska@sp1sopot.eu

Ewa Ciesielska –  Ewa.Ciesielska@sp1sopot.eu

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 7 im. T. Kościuszki w Sopocie:

Kamila Proskurnicka – k.proskurnicka@sp7.sopot.pl

Monika Jastrzębska – m.jastrzebska@sp7.sopot.pl

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie:

Agnieszka Krzemianowska-Ozga krzemiana@wp.pl

Agnieszka Rohde agnieszka.sp8@gmail.com

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 im. gen. W. Sikorskiego w Sopocie:

Barbara Osińska – osinska@sp9.edu.pl

Anna Hlebowicz – hlebowicz@sp9.edu.pl

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Sopocie:

Hanna Wasilewska 1lopsycholog@gmail.com

Andrzej Starobrat pedagog.jedynkasopot@gmail.com

II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Sopocie:

Anna Słapik – psycholog2lo@wp.pl  

III Liceum Ogólnokształcące w Sopocie im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie:

Irena Szymichowska – pedagog@3lo.sopot.pl

Zespół Szkół Technicznych w Sopocie:

Anna Inglot – kontakt za pomocą dziennika elektronicznego

Ewa Dettlaff – tel. 508 083 978

Dodatkowo na stronie http://www.poradniasopot.pl/ znajdziecie Państwo szczegółowe informacje dotyczące telefonicznych dyżurów psychologicznych.

Grupy socjoterapeutycznej dzieci i młodzieży w nurcie psychodynamicznym:

trening interpersonalny stanowi specyficzny rodzaj sytuacji terapeutycznej, podczas której odbywać się będzie praca dotycząca poradzenia sobie z budowaniem dorosłej tożsamości, radzeniem sobie z konfliktami interpersonalnymi, intensywnymi emocjami, dylematami związanymi z wchodzeniem w nowe role społeczne, rozumieniem zagrożeń płynących z nazbyt gwałtownego buntu przy jednoczesnym nadawaniu rozumienia kształtującej się autonomii. 

Rekrutacja ruszyła od 1.02.2022 r. prowadzona jest w formie papierowej (formularz w załączeniu) – przekazany bezpośrednio/ zeskanowany na nasz adres email lub przez formularz online – https://forms.gle/LdNZFVL3jBHnvxu76

DODATKOWE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE ORAZ PSYCHIATRYCZNE

Punkt konsultacyjno – diagnostyczny dla dzieci i młodzieży w Sopocie

Zapraszamy codziennie od 8:30 do 10:30.

Ul. Chrobrego10, 81-759 Sopot, III piętro,  p.304

Tel.  531 539 639.

Więcej informacji: http://www.diagnozaterapia.pl/fundacja-wspierania-dzieci-i-rodzin/kontakt

Stowarzyszenie Sopocki Dom

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 13:00 do 19:00

  1. Armii Krajowej 68

81-844 Sopot

tel. 58 551-57-86

e-mail: sopockidom@gmail.com

Więcej informacji: https://sopockidom.pl/

Caritas Młodzieżowa Placówka Wsparcia

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 13:00 do 19:00

Adres: Al. Niepodległości 778, 81-805 Sopot

telefon: +48 602 326 849

e-mail: mbednarz@caritas.gda.pl

Więcej informacji: https://www.caritas.gda.pl/placowki-cag/mlodziezowa-placowka-wychowawcza-2/

 

Diagnoza i Terapia Sp. z o.o

Wspieranie i rozwijanie – WiR – ośrodek profilaktyki, diagnozy i leczenia problemów dzieci i młodzieży oraz ich rodzin, tel.: 531 255 697

e—mail:  diagnozaiterapia.gdynia@gmail.com

Dla osób zamieszkałych w Gdyni

 

Interios – Poradnia na Starcie w Sopocie

Pomoc psychoterapeutyczna dla osób bez zatrudnienia od 15 r.ż.

 Projekt przeznaczony jest dla osób niezatrudnionych, zamieszkałych na terenie woj. Pomorskiego, które ukończyły 15lat, zagrożonych wykluczeniem społecznym w trudnej sytuacji życiowej. Celem pomocy jest ustabilizowanie stanu psychicznego, zmniejszenie objawów stresu pourazowego.

Formy pomocy: diagnoza kliniczna, psychoterapia krótko i długo terminowa, grupowa, zajęcia społeczności,  arterapia, pomoc prawna, pomoc psychospołeczna, pomoc doradcy zawodowego.

Tel. 797 572 828 w godz. poniedziałek, wtorek, czwartek 8-16 , środa 8-18, piątek 8-14, Sopot ul. Al. Niepodległości 728

 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

www.fdds.pl  

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111

 

Fundacja Stop depresji

www.stopdepresji.pl

Antydepresyjny telefon zaufania: 22 484 88 01

 

Fundacja Fosa

 www.fundacjafosa.pl/wsparcie-dla-dzieci/

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE W CZASIE EPIDEMII – AKADEMIA NFZ

Lęk, niekontrolowane emocje czy konflikty rodzinne – z takimi sytuacjami mamy do czynienia w okresie izolacji spowodowanej epidemią koronawirusa. Jak sobie z nimi poradzić? Jak nie poddać się lękowi i nie dać się obezwładnić stresowi? O skutecznych i sprawdzonych sposobach na odnalezienie się w nowej rzeczywistości opowie Dorota Minta, psycholog i psychoterapeuta, w cyklu internetowych podcastów.

 

Utrzymanie kwarantanny ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania epidemii koronawirusa. Jednak przebywanie w izolacji na pewno ma wpływ na Twoją psychikę. Co zrobić, jeśli dopadają Cię lęki, gdy boisz się o przyszłość swojej rodziny, gdy przebywanie w czterech ścianach wywołuje napięcia i konflikty?

 

W trudnym czasie kwarantanny szczególnie potrzebujesz wsparcia psychologicznego, dlatego przygotowaliśmy serię internetowych podcastów.

 

 

Wszystkie podcasty opublikowane są na kanale YouTube – Akademia NFZ.

 

SOPOCKA GRUPA WSPARCIA

Zapraszamy do dzielenia się Waszymi przeżyciami, tym co wam leży na sercu ale też sukcesami i wszystkim innym co Wam przyjdzie do głowy. Spotykamy się co czwartek o godzinie 18. Jesteśmy tu dla siebie nawzajem!

Po więcej informacji zapraszamy na naszą grupę:

https://www.facebook.com/groups/SopockaGrupaWsparcia/

 

 

JAK ZORGANIZOWAĆ NAUKĘ W DOMU?

Źródło: Freepik

Systematyczność to warunek skutecznej nauki. Aby nauka przyniosła efekty, warto pracę w domu odpowiednio zorganizować:

  • zachowaj stały rytm dobowy (sen, posiłki, odpoczynek, praca),
  • ważne jest wykonywanie zadań w tym samym miejscu, o tej samej porze (np. przy własnym biurku), to wspomaga gotowość do uczenia się,
  • miejsce do nauki powinno być uporządkowane (bez zbędnych przedmiotów, rozpraszaczy),
  • trzeba zadbać o ciszę – wyłączyć telewizor, sprzęt grający, telefon,
  • mózg wymaga „rozgrzewki”, czyli ćwiczeń wstępnych; warto zacząć od zadań łatwiejszych, następnie nieco trudniejszych – ale uwaga – najtrudniejszych nie warto zostawiać na koniec nauki,
  • warto robić przerwy, w tym przerwy ruchowe, podobnie jak w szkole,
  • zaplanować odpoczynek, po wykonanej pracy szkolnej,
  • warto wykorzystać dobowy rytm uczenia się – dobowy wyż/niż intelektualny; nasze zdolności intelektualne i koncentracja zmieniają się wg własnego, stałego rytmu:
    • mamy 2 wyraźne wyże intelektualne: pierwszy rozciąga się od godziny 6.00 i trwa mniej więcej do godziny 13.30, kolejny zaczyna się około godziny 15.30 i wygasa wieczorem, pomiędzy 21.00 a 22.00; większa część dnia jest  korzystna do uczenia się,
    • mamy też 2 niże intelektualne: niż nocny – czas na odpoczynek i regenerację; noc nie jest najlepszą porą na operacje intelektualne; niż popołudniowy od około 13.30 do 15.30. Zwykle wtedy koncentracja i zdolność przyswajania informacji nagle spada.

 

PRZYDATNE LINKI/DOKUMENTY

Pracując z wykorzystaniem zasobów Internetu, warto dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Poniżej link do materiałów o bezpieczeństwie w sieci:

Propozycje wykorzystania czasu w domu z dzieckiem:

Koronawirus dla najmłodszych

Jak rozmawiać z dzieckiem o niepokojącej sytuacji związanej z koronawirusem?

Informacje dla rodziców

Komunikat Krajowego Biura
Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii

Fundacja Vis Salutis na znak wspólnoty i solidarności ze społeczeństwem dotkniętym skutkami COVID-19 (zarówno zdrowotnymi, jak i emocjonalnymi) uruchamia psychologiczną pomoc telefoniczną.

Pod numerem tel. 888 960 980, codziennie w godzinach 10.00-18.00 będzie dyżurował psycholog, psychoterapeuta. Zapraszamy wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia do kontaktu.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.